McCreary County Clerk's Office

 

 

 

 

 

Home
2018 May Primary Candidates
2017 Delinquent Taxes
Printable Forms
Voter Information

         Candidates in the MAY 2018 - PRIMARY Election:

   

REPUBLICAN

 

 

DEMOCRAT

 

 

INDEPENDENT

 

 

SCHOOL BOARD

MEMBERS

County Judge Executive (R)

Jimmie "Bevo" Greene

Vicki Kidd

Michael (Mike) Neal

Mark Sewell

J. Scott Barnett

 

 

County Judge Executive (D)

 

 

 

 

 

 

 

County Judge Executive (I)

Scottie Morrow

 

 

 

 

 

 

Division

 

 

Sheriff (R)

Freddie Clark

Mark E. Keith

Donald Daugherty

Joe Horne

Milford Creekmore II

 

 

Sheriff (D)

Randy Waters

Roy Lynch

 

 

 

 

Division

 

 

Circuit Clerk (R)

Othel Wayne King

 

Circuit Clerk (D)

 

       

County Attorney (R)

Conley Dale Chaney

Austin Price

 

 

County Attorney (D)

 

 

 

 

 

 

 

County Clerk (R)

Eric Haynes

 

 

County Clerk (D)

 

 

 

 

 

Jailer (R)

Jessie Hatfield

Alex Jones

 

 

Jailer (D)

Derek L. Jones

 

 

 

Jailer (I)

Tony Hansford

 

 

 

 

Coroner (R)

Teddy M. Coffey

Tim Corder

 

 

Coroner (D)

 

 

 

 

 

PVA (R)

Bruce W. Lominac

Dwight Ross

 

 

PVA (D)

Joni S. Carson

 

     

County Surveyor (R)

Jimmy Watters

 

 

County Surveyor (D)

 

       

Magistrate District #1 (R)

William "Bill" Hale, Jr.

Teresa Bryant

Brent Marlow 

Stanley Cox 

 

 

Magistrate District #1 (D)

Lillian Frasure Taylor

 

     

Magistrate District #2 (R)

Roger Phillips

Israel Clark

Richard "Rick" Stephens

William "Bill" Taylor

 

 

Magistrate District #2 (D)

 

 

Magistrate District #2 (I)

Butler E. Waters 

 

 

 

 

 

 

Magistrate District #3 (R)

Jason Mann

Clayton Worley

Ronald King

Grant Hasty

Bobby Strunk

 

 

Magistrate District #3 (D)

David D. Price

Rodney D. Heath

 

 

Magistrate District #3 (I)

Johnny R. Corder 

 

 

 

 

 

 

Magistrate District #4 (R)

Lonnie W. Creekmore 

Duston Baird

Randy Maxwell

Jimmy Smith

Vernon L. Gilreath 

Randy Dolen

 

 

Magistrate District #4 (D)

Hope R. Daugherty

 

   

 

Constable District #1 (R)

Bill Hayes

Darrell Hansford

Jeff Tucker

Tim Higginbotham 

 

 

Constable District #1 (D)

Chuck Duncan

 

   

 

Constable District #2 (R)

Tyler Watkins

Josh Goodin

Brad Waters

Jimmy Duncan

Tommy Lewis

 

 

Constable District #2 (D)

Steven Cox

 

   

 

Constable District #3 (R)

Kenny Kidd

Thomas Corder

Cody Stephens

Allen Ball

 

 

Constable District #3 (D)

 

   

 

Constable District #4 (R)

David Kilby

Charles Perry

Jack Lay

 

 

Constable District #4 (D)

 

 

   

 

Contact Webmaster

Last Update: 01/30/2018